Les photos sont données à titre indicatif et peuvent ne pas correspondre au produit final.
DÉTAILS
The Maverick® 325X is an advanced engine-driven welder with the perfect combination of size, performance, and innovation. This best-in-class arc welding machine provides substantial power and promotes fuel savings with variable engine RPM and auto start/stop capabilities. In addition, the machine boasts an advanced user interface on a heavy-duty 4.6” weatherproof LCD screen. The machine also features CrossLinc® technology, which allows the adjustment of machine output at the arc to promote productivity, site safety, and overall weld quality.
Caractéristiques
- Compact Power – Plenty of jobsite power with 325A of welding output and 10 kW of clean, single-phase power.
- Optimized Performance – A multi-process workhorse with specialized stick, wire welding, and direct-connect spool gun capabilities for all your jobsite needs.
- Greater Machine Control – Durable, 4.6 inch digital display for full machine control - including process setup, maintenance reminders, and PIN authorization.
- CrossLinc® Enabled – Change welding parameters at the arc without an additional control cable - helping to increase productivity, promote safety, and improve weld quality.
- Variable Engine RPM – Automatically adjusts engine speed to reduce fuel consumption and engine noise.
- Auto-Stop/Start Technology – Save on fuel, avoid excess idling and reduce engine wear.
Service d'information
Ce qui est inclus
- Machine Only
CAD Files
Vous pourriez avoir également besoin de
Spécifications
Poids et dimensions
| Dimensions (H x D x P) | 867 mm x 540 mm x 1379 mm (34.23 in x 21.25 in x 54.29 in) |
| Poids net | 340.2 kg (750 lbs. lbs) |
Spécifications techniques
| Procédés de soudage | Électrode enrobée (SMAW) Gougeage (CAG) TIG (GTAW) MIG (GMAW) Fil fourré sans gaz (FCAW-S) Fil fourré sous gaz (FCAW-G) |
| Tension à vide | 80 Peak OCV at 3600 RPM |
| Fréquence | 60 |
| Phase d'alimentation | 1 |
Caractéristiques
| Indice de protection | IP23 |
| Classe IEC | 325A / 33V / 100% @ 104°F (40°C) |
| Gamme de courant de soudage | Stick (SMAW): 35 – 400 Amps CV-Wire (GMAW, FCAW-S, FCAW-G): 13 – 40 Volts DC TIG (GTAW): 25 – 250 Amps Arc Gouging (CAC-A): 60 – 400 Amps |
| Diamètre électrode de gougeage | 5/16 in (8.0 mm) |
| Technologie de communication | CrossLinc |
Spécifications groupes autonomes
| Courant auxiliaire monophasé | 10,000 Watts Continuous, 120/240V |
| Fréquence auxiliaire | 60 Hz |
| Types de prise | NEMA 5-20R NEMA 14-50R |
| Marque et modèle de moteur | Kubota® D902 |
| Gamme de courant de soudage | 3 Cylinder Naturally Aspirated Water Cooled Diesel Engine |
| Puissance moteur | 24.8 hp (18.5 kW) |
| Taille et cylindrée du bloc moteur | 54.8 cu. in (.90 L) Bore x Stroke - 2.83 in x 2.90 in (72 mm x 73.6 mm) |
| Classe d'émissions | Norme antipollution américaine EPA Tier 4 Final |
| Vitesse pleine charge@intensité nominale | 3600 |
| Vitesse ralenti@intensité nominale | 2500 |
| Niveau sonoe | Idle: 73.5 dB Max Load: 79.6 dB |
| Capacité réservoir carburant (US gal.) | 11.5 US gal. |
| Capacité réservoir carburant (L) | 50 L |
| Capacité réservoir huile (US gal.) | 3.9 qts. |
| Capacité réservoir huile (L) | 3.7 L |
| Capacité réservoir liquide de refroidissement (US gal.) | 0.9 US gal. |
| Capacité réservoir de refroidissement (L) | 3.3 L |
Application
| Exemples d'applications | Construction Construction & Montage sur site Maintenance & Réparation Pétrole & Gaz Production d’énergie Fabrication de structures Soudage de structures |
Garantie
| Garantie | 3 Years Parts and Labor - Engine warranted separately by engine manufacturer |