Les photos sont données à titre indicatif et peuvent ne pas correspondre au produit final.
DÉTAILS
SIMPLE
- Use with a wide range of available 3 phase input power
- Easy one-knob process selection
- Fast arc response means smooth arc action and consistent bead appearance
- User weld schedule memory storage allows easy recall of your critical or often repeated weld procedures with applicable feeders (User weld schedule memory settings available only with Power Feed® and Flex Feed® 84 wire feeders)
- Synergic one knob control over wire feed speed and voltage with applicable feeders (Synergic control available only with Power Feed wire feeders)
RELIABLE
- Components designed to run cool for long life in high temperature environments
- Engineered for outdoor use and harsh environments (IP23 rated)
- Desert Duty® Rated for extreme temperatures up to 55°C
FLEXIBLE
- Ideal for large diameter wire or stick welding on thick materials
- Compatible with most Lincoln Electric® feeders, including common bench and boom models, portable across-the-arc models and CrossLinc™ or ArcLink®-equipped models
- Premium multi-process arc characteristics on all DC wire, stick and TIG processes
CROSSLINC™ TECHNOLOGY COMPATIBILITY
- Full functionality without control cables
- Enables remote procedure setting at the feeder to improve weld quality
- Increases arc time with fewer trips to the power source to adjust settings
- Improves safety by reducing jobsite clutter
- CrossLinc compatible accessory required.
Caractéristiques
- Use with a wide range of available 3 phase input power
- Easy one-knob process selection
- Components designed to run cool for long life in high temperature environments
- Ideal for large diameter wire or Stick welding on thick materials
- Up to 800A of output
Service d'information
Ce qui est inclus
- Source d'alimentation Flextec 650X
CAD Files
Vous pourriez avoir également besoin de
Spécifications
Poids et dimensions
| Dimensions (H x D x P) | 554 mm x 410 mm x 745 mm (21.8 in x 16.1 in x 29.3 in) |
| Poids net | 74.844 kg (165 lbs) |
Spécifications techniques
| Procédés de soudage | Électrode enrobée (SMAW) Gougeage (CAG) Fil fourré (FCAW) TIG (GTAW) MIG (GMAW) Fil fourré sans gaz (FCAW-S) Fil fourré sous gaz (FCAW-G) Arc submergé (SAW) |
| Tension d'alimentation | 380/466/575/3/50/60 |
| Courant de soudage | 61/50/40,57/47/38 |
| Fréquence | 50/96 |
| Phase d'alimentation | 3 |
| Courant d'alimentation | 380/460/575/3/50/60 |
| Mode | CC/CV |
| Gamme de courant de soudage | 10-815A |
| Polarité | DC |
Caractéristiques
| Indice de protection | IP23 |
| Gamme de courant de soudage | 10-815A |
| Technologie de communication | Analogique Digital CrossLinc Arclink |
| Tension d'alimentation du dévidoir | 115VAC 42VAC |
| Broches amphenol (type de connecteur) | 5 14 12 |
| Type de connecteur de câble de masse | Bornier |
Application
| Exemples d'applications | Pipeline cross country Construction & Montage sur site Fabrication générale Équipements lourds Fabrication lourde Fabrication de structures |
Garantie
| Garantie | 3 ans |