Les photos sont données à titre indicatif et peuvent ne pas correspondre au produit final.
DÉTAILS
The LN-23P semiautomatic wire feeder is built for tough work sites and is an excellent choice for field erection and pipe welding applications. It’s portable, easy to set-up, and ideal for welding in difficult environments.
Caractéristiques
- Weighs less than 50 lbs. (22.7 kg) including optional Magnum® Innershield® gun and 14 lb. (6.3 kg) coil of electrode.
- Continuous wire feed speed control, voltage control and analog voltmeter are standard.
- Completely enclosed wire reel keeps the wire free of contaminants.
- Equipped with trigger interlock circuit to reduce operator fatigue.
- Gun-mounted two-position switch allows on-the-fly change to 83% of the preset wire feed speed.
- Electrode and control cable quickly connect to power source.
- Two LN-23P wire feeders can be directly connected to recommended Lincoln Electric power sources, but only one can be used at a time.
Service d'information
Ce qui est inclus
- 25 ft. (7.6m) Control Cable
- 25 ft. (7.6m) 1/0 Electrode Cable
- 3/32 in. (2.44 mm) Drive Rolls and Guide Tubes
Vous pourriez avoir également besoin de
Spécifications
Poids et dimensions
| Dimensions (H x D x P) | 520 mm x 230 mm x 480 mm (20.5 in x 9 in x 19 in) |
| Poids net | 12.3 kg (27 lbs) |
Caractéristiques
| Intensité maximale | 350 A |
Spécifications dévidage
| Nombre de galets | 1 galet |
| Type de dévidoir | Portable |
| Configuration | Individuel |
| Diamère bobine max. | 200mm |
| Technologie de communication | Analogique |
| Type d'interface utilisateur | Simple |
| Diamètre de fil fourré max. | 2 mm (5/64 in) |
| Configuration tête de soudage | Individuel |
| Configuration fil | Individuel |
| Compatibilité torche | Propriété de Lincoln |
| Taille bobine max. (lbs) | 15 |
Spécifications techniques
| Tension d'alimentation | 40-50 VDC |
Application
| Exemples d'applications | Fabrication lourde |
Garantie
| Garantie | 3 Years |