DETTAGLI
Whether in a shop or in the field, the Flextec 350XP welder is built to perform. Equipped with CrossLinc® technology, the Flextec 350XP welder can be controlled from hundreds of feet away without expensive and inconvenient control cables. Desert Duty® and IP23 rated, it can withstand harsh outdoor conditions and outperform other welders in its class. In the field, the Flextec 350XP is a welder's most effective weapon. As a rugged multi-process power source, this model stays reliable and offers much more than other inverter-based welders in its class. In the shop, the Flextec 350XP model is built to work with all Lincoln 42V feeders for your factory applications. It is also compatible with Arclink® digital feeders to provide synergic modes, memories, and basic pulsed MIG for seamless connectivity and improved weld performance.
Caratteristiche
- Interfaccia intuitiva di facile utilizzo.
- Tecnologia CrossLinc®: accoppiato con gli acessori specifici ti permette di lavorare a distanze importanti senza l'utilizzo del cavo di segnale
- Compatibilità: funzionano con i trainafili CrossLinc, analogici a 42 V e digitali per MIG/MAG/FCAW.
- Design robusto: Desert Duty® e grado di protezione IP23 progettato per utilizzo anche in esterno e nelle più severe condizioni ambientali
- Ottimizza la saldatura degli elettrodo cellulosici e basici a basso tenore d'idrogeno
- TIG Lift: riduce la contaminazione durante l’innesco senza l’utilizzo dell’alta frequenza
- STT process support: Compatible with Activ8X Pipe wire feeder
Informazioni sui servizi
Cosa include
- Cavo di alimentazione (2.6 m)
- Filtro CE integrato
Potresti anche aver bisogno di
Specifiche
Peso e dimensioni
| Dimensioni (A x D x P) | 432 mm x 330 mm x 609 mm |
| Peso netto | 33,6 kg |
Specifiche tecniche
| Procedimento | Elettrodo (SMAW) Scriccatura (CAC-A) Filo Animato (FCAW) TIG (GTAW) MIG (GMAW) MIG Pulsato (GMAW-P) |
| Tensione d'ingresso | 380/400/415 3/50/60 |
| Corrente d'entrata | 32 |
| Herz in entrata | 50/60 |
| Fase di ingresso | 3 |
| Range Corrente Uscita | 5-425A |
Caratteristiche
| Indice di protezione | IP23 |
| Diametro elettrodo per scriccare | 1/4 in (6.5 mm) |
| Tecnologia dati | USB |
| Communication Technology | analogico digitale CrossLinc Arclink |
| Tensione di alimentazione del trainafilo | 42VAC 40VDC |
| Tipologia Connettore remoto | 12 14 |
Applicazione
| Applicazione tipica | Cross Country Pipeline Edilizia e montaggio in cantiere Carpenteria Equipaggiamenti pesanti Carpenteria pesante Produzione strutturale |
Garanzia
| Garanzia | 5 Years |