L'immagine ha solo scopo illustrativo e potrebbe differire dal prodotto reale
DETTAGLI
Powerful Performance From the Ground Up
Out in the shipyards, construction sites and fabrication shops, it pays to keep it simple. The Flextec 500X multi-process welder is easy to set up and operate, yet rugged enough to stand up to heavy-duty indoor and outdoor applications.
Basic pulse MIG capability is standard on the Flextec 500X , including weld modes for carbon steel, stainless steel, aluminum and metalcore electrodes.
The Flextec 500X welder is also equipped with CrossLinc® technology giving you the flexibility to control the machine from hundreds of feet away without a control cable.
SIMPLE
- Simple interface for ease of use
- CrossLinc technology eliminates extra cables for simple system setup
RELIABLE
- IP 23 rating means the Flextec 500X welder will excel in outdoor environments, such as construction sites and shipyards
- Flextec 500X welder is Desert Duty® rated for operation in the harshest environments (up to 55C)
- Durable trayed and potted PC boards for electronics environmental protection
FLEXIBLE
- Multi-process power source for all your welding needs
- Compatible with all 42VAC wire feeders for MIG and Flux-Cored welding
- Arclink® enabled power source provides synergic pulse modes
- CrossLinc allows for remote control of CV and CC processes without extra cables
- Optimized stick welding for both cellulosic and low hydrogen electrodes
- Touch-start Tig for easy, contamination free starts without high frequency
CROSSLINC TECHNOLOGY COMPATIBILITY
- Full functionality without control cables
- Enables remote procedure setting at the feeder to improve weld quality
- Increases arc time with fewer trips to the power source to adjust settings
- Improves safety by reducing jobsite clutter
Caratteristiche
- Saldatrice multi processo flessibile per tutte le applicazioni di saldatura
- CrossLinc consente maggiore flessibilità sul controllo della macchina anche a centinaia di metri di distanza senza la necessità di utilizzare cavi di controllo.
- Il grado di protezione IP23 per utilizzo in ambienti esterni quali
- modalità sinergica pulsata disponibile con trainafili ArcLinc abilitati
- Compatibilità CrossLinc
Informazioni sui servizi
Cosa include
- Flextec 500X power source (Export)
Potresti anche aver bisogno di
Specifiche
Peso e dimensioni
| Dimensioni (A x D x P) | 477 mm x 356 mm x 699 mm (18.8 in x 14 in x 27.5 in) |
| Peso netto | 62 kg (136 lbs) |
Specifiche tecniche
| Procedimento | Elettrodo (SMAW) Scriccatura (CAC-A) Filo Animato (FCAW) TIG (GTAW) MIG (GMAW) MIG Pulsato (GMAW-P) Filo animato autoprotetto (FCAW-S) Filo animato sotto protezione gassosa (FCAW-G) |
| Tensione d'ingresso | 460,380/400/415,575 |
| Corrente d'entrata | 39/31/31 33/27/27 |
| Herz in entrata | 50/83 |
| Fase di ingresso | 3 |
| Potenza d'ingresso | 380/460/575/3/50/60 |
| Modalità ad icone | CC/CV |
| Range Corrente Uscita | 5-500A |
| Polarità | DC |
Caratteristiche
| Indice di protezione | IP23 |
| Corrente d'uscita | 5-500A |
| Communication Technology | analogico digitale CrossLinc Arclink |
| Tensione di alimentazione del trainafilo | 42VAC |
| Tipologia Connettore remoto | 5 14 12 |
| Tipologia Connettore Work lead | Morsetto |
Applicazione
| Applicazione tipica | Cross Country Pipeline Edilizia e montaggio in cantiere Carpenteria Equipaggiamenti pesanti Carpenteria pesante Produzione strutturale |
Garanzia
| Garanzia | 3 Anni |