L'immagine ha solo scopo illustrativo e potrebbe differire dal prodotto reale
DETTAGLI
Expand Your Welding Process Capabilities
The Power Wave® STT Module enhances the capabilities of our 3rd generation Power Wave® S and R series power sources*. The module provides access to advanced welding processes such as STT®, Rapid X® and Low Fume Pulse®.
*Not compatible with Power Wave® S700
Caratteristiche
- Exceptional Arc Control - Outstanding burnthrough control on thin metal or critical pipe welding.
- ArcLink® Digital Communications with Integrated Control Cables - Allows for simple and fast plug-&-play operation.
- Quick Lock Mounting System - Secures directly underneath power source for a clean solution that minimizes equipment footprint maximizes convenience.
- Compact and Durable - IP23 rated to withstand harsh environments.
- Intelligent Protection - Prevents potential damage caused by misconnection and voltage transients.
- Smart Fan Operation - Synchronizes with Power Wave®power source to only run when needed to minimize noise and energy consumption.
Industry Leading 5 Year Warranty
For a full list of available welding processes and waveforms as well as software update details for Power Wave®advanced process welding systems, please visit:
www.PowerWaveSoftware.com
Informazioni sui servizi
Cosa include
- Power Source Output Pigtail Adapter Cable (Tweco®)
- Remote Voltage Sense Lead 25 ft. (7.6 m)
CAD Files
Potresti anche aver bisogno di
Specifiche
Peso e dimensioni
| Dimensioni (A x D x P) | 29.2 mm x 35.3 mm x 64.5 mm (11.5 in x 13.9 in x 25.4 in) |
| Peso netto | 21.3 kg (47 lbs) |
Specifiche tecniche
| Corrente d'entrata | 39/35/19/17/14,NA/67/38/34/27 |
| Herz in entrata | 50,50/60,60 |
| Fase di ingresso | 1,1/3,3 |
| Potenza d'ingresso | 40V DC |
| Modalità ad icone | CC/CV |
| Range Corrente Uscita | 450A-750A |
| Polarità | DC |
Garanzia
| Garanzia | 5 Years |