The image shown is for representation purposes only and may not reflect the actual product.
DETAILS
BesterMIG power sources will shift your perception of welding to a higher level.
Features
- Multiprocess, portable, compact welder: MIG/MAG, FCAW, MMA and TIG Lift.
- Equipped with SYNERGY based on automatic selection of welding parameters
- Built-in Arc Force and Anti Sticking devices – improving arc starting and stability, for better weld quality
- Bright digital display
- Generator ready
- Easy polarity change
- Max. spool size: ø 200 mm - 5 kg
Service Information
What's Included
- MIG gun 2.4m
- Ground cable with clamp 2m
- Gas hose 2m
- Drive roll 0.8-0.9mm
- Instruction manual on USB
You May Also Need
Specifications
Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 290 mm x 145 mm x 320 mm |
| Net Weight | 5.6 kg |
Technical Specifications
| Machines Processes | Stick (SMAW) TIG (GTAW) MIG (GMAW) |
| Input Voltage | 230V |
| Input Current | 16A |
| Input Hertz | 50/60 Hz |
| Input Phase | 1 ph |
| Input Power | 230V/1/50-60 Hz |
| Mode Icon | CC/CV |
| Output Range | 20-130A |
| Polarity | DC |
Wire Feeding Specifications
| Number of driven rolls | 1 roll |
| Max spool diameter | 100mm |
| Wire Feeders Processes | MIG |
Engine Drive Specifications
| Generator Output | YES |
Warranty
| Warranty | 2 years |