Przedstawione zdjęcie ma charakter poglądowy i może nie odzwierciedlać rzeczywistego wyglądu produktu.
Wprowadzenie
PLASMA CUTTING WITH BUILT-IN AIR
The Tomahawk 30 Air plasma cutting system arrives ready to go for fast and precise cutting. With its built-in air compressor, this machine is perfect for anyone who needs a reliable, portable cutting tool. With the Tomahawk 30 Air, forget the grinder – simply pick up the torch and cut in seconds. Plus, it also has external air capabilities, so you can use it with an external compressor if you need to. So whether you’re working in your garage or out in the field, the Tomahawk 30 Air is the perfect tool for the job.
Zalety
- Ultimate Portability – Internal air compressor enables operation in environments where external compressed air is not available.
- Continuous Output Control – Focus the arc for different material thickness.
- Touch Start System – Reliable plasma arc initiation without high frequency.
- Rapid Arc Restrike – Fast cutting through gaps, even expanded metal.
- Front Panel Purge Control – Makes it easy to set the airflow rate without initiating the plasma arc.
- Cool Operation, Long Consumable Life - Enhanced swirling airflow keeps the electrode and tip cool and increases the life of consumables.
- Added Safety – Our Parts-in-Place system detects correct installation of consumables and torch.
- Engine Drive Compatible – Select a Lincoln Electric recommended engine driven welder / generator to power your Tomahawk in remote locations.
Informacje o usługach
Co zawiera
- (1) Tomahawk 30 AIR Plasma Cutter
- (1) Internal Air Compressor (External Air Connection also Standard)
- (1) Air Regulator and Pressure Gauge
- (1) Internal Water Separator
- (1) Work Clamp and Cable
- (1) Shoulder Strap
- (1) Input Power Cord
Możesz także potrzebować
DANE TECHNICZNE
Wejścia i wyjścia
| "1Ph: Napięcie wejściowe #1 (Napięcie/Faza/Hertz) " | 230/1/60 |
| 1Ph: Znamionowa wartość prądu wyjściowego #1A (natężenie prądu/napięcie/cykl pracy) | 25A/90V/100% |
| 1Ph: Znamionowa wartość prądu wyjściowego #1B (natężenie prądu/napięcie/cykl pracy) | 30A/92V/60% |
| 1Ph: Prąd wejściowy przy MAX znamionowej wartości prądu wyjściowego #1 (natężenie prądu) | 16A |
Waga i wymiary
| Wymiary (W x S x D) | 385 mm x 215 mm x 480 mm (15.2 in x 8.5 in x 18.9 in) |
| Ciężar netto | 19 kg (40 lbs) |
Specyfikacja techniczna
| Procesy Urządzeń | Cięcie plazmowe |
| Zakres wyjścia | 15-30A |
Specyfikacje cięcia plazmowego
| Proces Obróbki Plazmowej | Cięcie |
| Palnik w zestawie | Yes |
| Zasilanie gazem | Air or Nitrogen |
| Wymagane ciśnienie gazu | 80 - 110 psi (6 -7.5 Bar) |
| Zalecana wydajność cięcia ( Mild Steel) ( In/Ft) | 5/16 in. @22 ipm |
| Zalecana wydajność cięcia ( Mild Steel) (mm/M) | 7.9 mm. @ .56 m/min |
| Maksymalna grubość cięcia ( Mild Steel) ( In/Ft) | 3/8 in. @ 14 ipm |
| Maksymalna grubość cięcia ( Mild Steel) (mm/M) | 9.5 mm. @ .36 m/min |
| Maksymalna szczelina ( Mild Steel) ( In/Ft) | 1/2 in. @ 5 ipm |
| Maksymalna szczelina ( Mild Steel) (mm/M) | 12.7 mm. @ .13 m/min |
ZASTOSOWANIE
| Zastosowanie standardowe | Budownictwo Motoryzacja Browarnictwo Budowa i montaż w terenie Produkcja ogólna Konserwacja i naprawy Produkcja i naprawy statków |
Gwarancja
| Gwarancja | 3 Year on Machine, 1 Year on Torch |