Imaginea produsului este cu titlul de referinta si poate sa nu corespunda cu produsul actual.
DETALII
The self-propelled, modular Cruiser® travel carriage, paired with the Power Wave® AC/DC 1000® SD power source, can deliver deposition rates up to 30 lbs. (13.61 kg) per hour. The Cruiser® SAW tractor is perfect for lengthy butt and fillet joints common to the welding application of bridge or barge decking, large tank fabrication, and shipbuilding.
Caracteristici
- Reliable Operation — Strong, rigid, and stiff, especially where you need it most. Sturdy welded base frame. A substantial steel mast stands up for daily construction site use. Simple cast wheels - equipped with high-temperature and slip-resistant rubber tires. Robust tube and clamp design - trouble-free feeding component mounting. Adjustable, extended-length outriggers make it easy to guide tractor movement.
- Advanced Control Pendant - Removable, lightweight, impact-resistant aluminum user interface can be used to save procedures and apply limits and lockouts for any or all controls.
- Common Expendable Parts - All drive rolls, nozzles, contact tips and wire straighteners are shared with the MAXsa® submerged arc wire drives.
- Multiple Configurations - a flexible system that allows setup with or without a track and three- or four-wheel operation.
Industry Leading 5 Year Warranty
For a full list of available welding processes and waveforms as well as software update details for Power Wave® advanced process welding systems, please visit:
www.PowerWaveSoftware.com
Informații despre service
Ce este inclus
- Conduit Tubing 1.5 m
- 4.0 mm 600 Amp Contact Nozzle Assembly
- 5/32 in. Contact Tip
- Nozzle Extension 127 mm
- Curved Nozzle Extension 45° Nozzle Extension Insulator
- Flux Tubing
- Flux Hose Clamps
- Wire Reel Assembly
- Wheels for Track Operation
- Cross Slide Assembly
- Front and Rear Outriggers
- Enclosed Wire Reel
- Wire Straightener
- Enclosed Wire Reel (2)
S-ar putea să aveți nevoie și de
Specificații
Greutate si dimensiuni
| Inaltime produs (in) | 29 |
| Inaltime produs (mm) | 736 |
| Latime produs ( in) | 23 |
| Latime produs (mm) | 584.2 |
| Lungime produs (in) | 36 |
| Lungime produs (mm) | 914 |
| Greutate produs (lbs) | 207 |
| Greutate produs (kg) | 94 |
Specificatii tehnice
| Numarul de operatori per echipament | 1 |
| Tensiune de alimentare | 40V |
| Curent de intrare | 8A |
Specificatii derulare sarma
| Numar de role de antrenare | 1 rolă |
| Tip derulator | Automat |
| Configuratie | Singular |
| Diametrul maxim al bobinei | 60lb |
| Configuratie cap sudare | Singular |
| Configuratie sarma | Singular |
Utilizare
| Utilizare tipică | Construcţii Minerit Întreţinere căi ferate Conductă internaţională Blindaj (militar) Autovehicule Fabrici de bere Construcţii şi montaj pe teren Metale diferite Distilerii Conducte la temperaturi ridicate Oţel galvanizat Instalaţii de gazeificare Fabricare generală Industria sticlei Schimbătoare de căldură Utilaje grele Industria grea Conducte de înaltă presiune Temperatură înaltă Conducte de înaltă rezistenţă Recipiente de depozitare LPG şi LNG Întreţinere şi reparaţii Aplicaţii maritime Offshore Petrol şi gaze Petrochimie Industria petrochimică Procesarea petrolului Conducte & Offshore Conducte Generarea energiei Centrale electrice Vase sub presiune Conducte de proces Fabricaţie material rulant Industrie feroviară Sudare de reparaţie Robotica Robotica / Automatizare Industria navală Fabricaţie structuri Sudare structuri |
Garanție
| Garanție | 5 Years |