Imaginea produsului este cu titlul de referinta si poate sa nu corespunda cu produsul actual.
DETALII
This helmet combines a sleek, ergonomic design with advanced LS Technology for a crystal-clear, true-color view of the arc and weld puddle—boosting precision and reducing eye strain. The EUROWAVE 3.0 LS SERIES lens offers top-tier 1/1/1/1 optical clarity, ensuring consistent brightness and distortion-free vision at any angle. Its reduced weight and balanced fit help minimize neck strain and operator fatigue during long welding sessions.
Caracteristici
- Zonă de vizualizare: 97 × 60 mm
- Viteză de comutare de 1/25.000 s pentru protecție instantanee
- Gama de nuanțe variabile: DIN 3/5–13
- Mod de șlefuire prin buton extern
- 4 senzori de arc
- Cartuș mare: 133 × 114 mm
- Design ușor
- Compatibil cu lentilă corectoare
Informații despre service
Ce este inclus
- Ecran protectie exterioara (x5)
- Ecran protectie interioare (x2)
S-ar putea să aveți nevoie și de
Specificații
Welding Helmets
| Welding Helmets Product Types | #NUM! |
| Welding Helmets Product Series | EUROWAVE 3.0LS Series |
| Welding Helmets Shell Type | Grafic |
| Welding Helmets ADF Viewing Area | 97 x 60 mm |
| Welding Helmets Control Type | digital |
| Welding Helmets External Controls | Buton polizare |
| Welding Helmets Headgear Type | Pivot |
| Welding Helmets Weight | 560 g |
| Welding Helmets Auto Darkening | Yes |
| Welding Helmets Cartridge Size | 114 x 133 mm |
| Welding Helmets Cheater Lens Compatible | Yes |
| Welding Helmets Cut Mode | Yes |
| Welding Helmets Flip Up Lens | No |
| Welding Helmets Grind Mode | Yes |
| Welding Helmets Hard Hat Capable | Yes |
| Welding Helmets Lens Shade Rating | 8-13 |
| Welding Helmets Light to Dark Switch Time | 1/25,000 |
| Welding Helmets Magnifying Lens Holder | Yes |
| Welding Helmets Manufacturer Color/Finish | Glossy Streetart |
| Welding Helmets Number of Sensors | 4 |
| Welding Helmets Power Supply | Solar cell + 2×CR2450 replaceable lithium batteries |
| Welding Helmets Quick Adjust Ratchet | Yes |
| Welding Helmets TIG Rating | ≥2 A /DC ≥2 A /AC |
| Welding Helmets Welding Shade | Yes |
Replacement Parts
| Cover Lenses | |
| Sweatband & Headgear | |
| Hard Hat Adapters | W202312 |
| Cheater Lenses | |
| Auto-Darkening Filter & Parts | |
| Replacement Shells |
Utilizare
| Utilizare tipică | Construcţii Fabricare generală Industria grea Întreţinere şi reparaţii Sudare structuri |
Garanție
| Garanție | 2 Years |