5.0x450 mm CH9MVN-50-2
CHROMET® 9 MV-N
Stick (SMAW) | CH9MVN-50-2
AWS:
E9015-B91 H4
Stick electrode CHROMET® 9 MV-N - 5.0x450 mm - CBOX 15.6 KG (approx. 150 pcs)
DETAILS
Designed for corrosion resistance in elevated temperatures up to 600⁰C
Features
  • Smooth arc performance in all positions
Disclaimers
Warning -
Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
See test result disclaimer
CONFORMANCE
CONFORMANCES SPECIFICATION CLASSIFICATION
AWS AWS A5.5 E9015-B91 H4
ISO ISO 3580-A E CrMo91 B 3 2 H5
MECHANICAL PROPERTIES
Classification Yield Strength @ 0.2% Offset
MPa (ksi)
Tensile Strength
MPa (ksi)
Elongation
%
E9015-B91 H4 Requirement 530 (77) min. 620 (90) min. 17 min.
E CrMo91 B 3 2 H5 Requirement 415 (60) min. 585 (85) min. 17 min.
Typical Result, Stress relieved 640 (93) 770 (112) 22
DEPOSIT COMPOSITION
Classification %C %Cr %Mn %Mo %N %Nb %Ni %P %S %Si %Total Cu %V %Mn+Ni
Typical Result 0.10 9.0 0.60 1.00 0.05 0.05 0.70 0.010 0.008 0.25 0.05 0.20 1.30
TYPICAL OPERATING PROCEDURES
Diameter Current
Amps
2.5 mm (3/32") 70-110
3.2 mm (1/8") 80-140
4.0 mm (5/32") 100-180
5.0 mm 140-240