1.2 mm S12K016PME01 S12D250EMS01
LNM MONIVA
MIG (GMAW) | S12K016PME01
CLASSIFICATIONS:
AWS A5.28 : ER110S-G
EN ISO 16834-A : G 69 4 M21 Mn3Ni1CrMo
Solid wire for welding high strength steels LNM MONIVA - 1.2 mm - 16 KG SPOOL (B300)
DETAILS
Solid wire used for the welding of high tensile strength steels and type Tl-HY100 steels. Used to weld >690 MPa yield strength steels.
Features
  • Excellent mechanical properties.
  • For low temperature applications down to -40°C