3.2 mm 597059 LNS168-32-300
4.0 mm 598216
LNS 168
Submerged Arc Welding (SAW) | LNS168-32-300
CLASSIFICATIONS:
AWS A5.23 : EG
EN ISO 26304-A : S3Ni2.5CrMo
SAW WIRE LNS 168 - 3.2 mm - 300 KG REEL
DETAILS
Features
  • For 690MPa yield strength base material
  • Recommended with P230 and P240 fluxes
  • Good impacts down to -40°C