L'immagine ha solo scopo illustrativo e potrebbe differire dal prodotto reale
DETTAGLI
Perfectly tuned for pipe welding applications The Activ8X® Pipe Wire Feeder is the ideal field solution for GMAW and FCAW welding applications out on the pipeline. With weld processes specifically optimized for cross-country pipe welding, the Activ8X® Pipe allows you to take Lincoln Electric’s industry-leading root-to-cap weld processes – including STT® and Pulsed MIG – right out to the field. In addition, the rugged and compact design provides durability to withstand the harshest conditions, from mud and rain, to extreme heat or cold, delivering the reliability you need to perform in the toughest welding applications.
Caratteristiche
- Waveform® controlled STT®-Field arc for full penetration, complete fusion, open root passes on pipe
- No control cables needed
- No sense lead needed
- Portable, compact package
- CV DC+ only for solid wire and metal core wire
- Simple setup
- Easy to use with 4 memory locations
- 8" diameter spool capacity
- Recommended compatible power source; Flextec® 350X PowerConnect® (Tweco®)
- Tweco® style connections
Informazioni sui servizi
Cosa include
- Activ8X® Pipe Wire Feeder
Potresti anche aver bisogno di
Specifiche
Peso e dimensioni
| Dimensioni (A x D x P) | 457 mm x 203 mm x 483 mm (18 in x 8 in x 19 in) |
| Peso netto | 22.2 kg (49 lbs) |
Specifiche tecniche
| Procedimento | MIG (GMAW) MIG Pulsato (GMAW-P) Filo animato sotto protezione gassosa (FCAW-G) GMAW-STT |
| Tensione d'ingresso | 60-90 VDC |
| Polarità | DC+ |
Caratteristiche
| Indice di protezione | IP23 |
| Tecnologia dati | USB |
| Communication Technology | CrossLinc |
| Tipologia Connettore Work lead | Tweco |
Specifiche traina filo
| Numero rullini trainafilo | 2 rulli |
| Tipo di alimentatore | Portatile |
| Diametro massimo della bobina | 200mm |
| Tecnologia della comunicazione | CrossLinc |
| Tipologia di interfaccia utente | Metri |
| Diametro massimo del filo (pieno) | 1.2 mm (3/64 in) |
| Configurazione testa saldante | Singolo |
| Configurazione filo | Singolo |
| Boccola torcia | Tweco #2-#4 |
| Range velocità avanzamento filo (IPM) | 50-700 |
| Processi trainafilo | MIG MIG Pulsato MIG-STT |
Applicazione
| Applicazione tipica | Cross Country Pipeline Recipienti di stoccaggio per LPG e LNG Pipeline & Offshore Tubazioni Produzione di energia Tubazioni di processo Cantieristica navale |
Garanzia
| Garanzia | 3 years |