DETTAGLI
Perfectly tuned for pipe welding applications, the Activ8X® Pipe Wire Feeder is the ideal field solution for GMAW and FCAW welding applications out on the pipeline. With weld processes specifically optimized for cross-country pipe welding, the Activ8X® Pipe allows you to take Lincoln Electric’s industry-leading root-to-cap weld processes – including STT® and Pulsed MIG – out to the field. In addition, the rugged and compact design provides durability to withstand the harshest conditions, from mud to rain and extreme heat or cold, delivering the reliability you need to perform in the toughest welding applications.
The Flextec® 350X PowerConnect® One-Pak® allows for compatibility with multiple input voltages from 200-600V, 1 or 3-phase. Also fully compatible with generator power. The Flextec® 350X expands the system flexibility with Stick and TIG capability.
Caratteristiche
- Waveform controlled STT® - Field arc for full penetration, complete fusion, open root passes on pipe
- No control cables needed
- No sense lead needed
- Portable, compact package
- CV DC+ only for solid wire and metal core wire
- Simple setup
- Easy to use with 4 memory locations
- 8" diameter spool capacity
- Additional weld and work power leads required
Specifiche
Peso e dimensioni
| Dimensioni (A x D x P) | 432 mm x 330 mm x 609 mm (17 in x 13 in x 24 in) |
| Peso netto | 69.9 kg (154 lbs) |
Specifiche tecniche
| Procedimento | MIG (GMAW) MIG Pulsato (GMAW-P) GMAW-STT |
| Numero di operatori per macchina | 1 |
| Tensione d'ingresso | 200-600V/1/3/50/60 |
| Corrente d'entrata | 3 Phase 350A/34V/60%,208-220/220-230/380-415/460/575,45/40/23/19/15 1 Phase 350A/34V/60%, 380-415/460/575, 39/32/26 1 Phase 300A/32V/60%, 200-208/220-230,62/56 |
| Herz in entrata | 50/70 |
| Fase di ingresso | 1/3 |
| Potenza d'ingresso | 3 Phase, 200-208/220-230/380-415/460/575 - 50/60 Hz 1 Phase, 380-415/460/575 - 50/60 Hz 1 Phase, 200-208/220-230 - 50/60 Hz |
| Modalità ad icone | CC/CV |
| Range Corrente Uscita | 5-425A |
| Polarità | DC |
Caratteristiche
| Indice di protezione | IP23 |
| Corrente d'uscita | 5-425A |
| Tecnologia dati | USB |
| Communication Technology | analogico digitale CrossLinc |
| Tensione di alimentazione del trainafilo | 40VDC |
| Tipologia Connettore remoto | 5 12 14 |
| Tipologia Connettore Work lead | Tweco |
Specifiche traina filo
| Numero rullini trainafilo | 2 rulli |
| Tipo di alimentatore | Portatile |
| Configurazione | Singolo |
| Diametro massimo della bobina | 200mm |
| Tecnologia della comunicazione | CrossLinc |
| Tipologia di interfaccia utente | Metri |
| Diametro massimo del filo (pieno) | 1.3 mm (0.052 in) |
| Diametro massimo del filo (animato) | 2 mm (5/64 in) |
| WFS Massima | 800IPM |
| Configurazione testa saldante | Singolo |
| Configurazione filo | Singolo |
| Tipo di connettore comunicazione tra alimentazione e alimentatore | Nessuno |
| Accessori per connettore di comunicazione | Nessuno |
| Boccola torcia | Tweco #2-#4 |
| Dimensione massima della bobina (libbre) | 15 |
| Processi trainafilo | MIG Filo animato |
Applicazione
| Applicazione tipica | Cross Country Pipeline Recipienti di stoccaggio per LPG e LNG Pipeline & Offshore Tubazioni Produzione di energia Tubazioni di processo Cantieristica navale |
Garanzia
| Garanzia | 5 Years |