1/8 x 14 in (3.2 x 350 mm) ED035020
5/32 x 14 in (4.0 x 350 mm) ED035021
Excalibur® 630-16 Stick (SMAW) Electrode
Stick (SMAW) | ED035020
CLASSIFICATIONS:
AWS A5.4 : E630-16
DETAILS
Features
  • Can be used in the as welded condition or may be heat treated to obtain higher strength
  • Mechanical properties of the alloy are greatly influenced by the heat treatment
Service Information
CONFORMANCE
CONFORMANCES SPECIFICATION CLASSIFICATION
AWS AWS A5.4 E630-16
MECHANICAL PROPERTIES
Classification Tensile Strength
MPa (ksi)
Elongation
%
E630-16 Requirement 930 (135) min. 7 min.
Typical Result 980 (142) 16
DEPOSIT COMPOSITION
Classification %C %Cr %Cu %Mn %Mo %N %Ni %P %S %Si %Nb+Ta
Typical Result 0.03 16.47 3.73 0.48 0.09 0.04 4.7 0.03 0.00 0.38 0.18
TYPICAL OPERATING PROCEDURES
Diameter Polarity⁽¹⁾ Current
Amps
3/32 in (2.4 mm) DC+ 40-80
3/32 in (2.4 mm) AC 40-80
1/8 in (3.2 mm) DC+ 75-110
1/8 in (3.2 mm) AC 75-110
5/32 in (4.0 mm) DC+ 95-150
5/32 in (4.0 mm) AC 95-150
3/16 in (4.8 mm) DC+ 130-200
3/16 in (4.8 mm) AC 130-200
NOTES
Note
⁽¹⁾ Preferred polarity is listed first.
Stress relieved 1 hour at 1040°C (1900°F), then precipitation hardened 4 hours at 620°C (1150°F)