2.4 mm OES2-24-25VCI OES2-24-400 OES2-24-600AC
3.2 mm OES2-32-25VCI OES2-32-100 OES2-32-400,OES2-32-400-CCW
4.0 mm OES2-4-25VCI OES2-4-100 OES2-4-300E-CCW OES2-4-400,OES2-4-400-CCW OES2-4-1T,OES2-4-1T-CCW
4.8 mm OES2-48-25VCI
OE-S2
Submerged Arc Welding (SAW) | OES2-24-400
CLASSIFICATIONS:
AWS A5.17 : EM12K
EN ISO 14171-A : S2
SAW WIRE OE-S2 - 2.4 mm - 400 KG DRUM
DETAILS
OE-S2 is a coppered SAW wire for welding of the majority of the most common unalloyed steel grades. It can be combined with OP 191 for high speed fillet welds, as well as with OP 192 and OP 190 in multi-run applications for instance.
Features
  • Primary choice as a general purpose wire
  • Used on 355MPa grade or below