3.2 mm LNS140A-32-25VCI
4.0 mm LNS140A-4-25VCI 105414
LNS 140A
Submerged Arc Welding (SAW) | LNS140A-32-25VCI
CLASSIFICATIONS:
AWS A5.23 : EA2
EN ISO 14171-A : S2Mo
SAW WIRE LNS 140A - 3.2 mm - 25 KG SPOOL (VCI)
DETAILS
LNS 140A is a 0,5%Mo wire to be used on steel grades such as 16Mo3 or on non alloy steels to improve impact properties when welding in 2-run technique